Американскиот Конгрес и по четвртиот круг гласање не го избра претседателот на Долниот дом

Долниот дом на американскиот Конгрес, Претставничкиот дом, се уште е без претседател по неуспехот на четвртиот круг гласање.

Раздорот во редовите на републиканците засега не дозволува да биде избран фаворитот Кевин Мекарти.

Ова е првпат во последните 100 години претседателот на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес да не биде непречено избран.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.