Американскиот сенатор го нарече Израел религиозна фундаменталистичка формација

Независниот сенатор од американската сојузна држава Вермонт, Берни Сандерс, ја критикуваше политиката на Израел, што ја води премиерот Бенјамин Нетанјаху.

Сенаторот истакна дека Израел повеќе не е држава каде што владее правото како што беше пред 20-30 години, туку постепено станува религиозна фундаменталистичка формација под водство на премиерот Нетанјаху.

„Ова е земја која сѐ повеќе станува религиозна фундаменталистичка формација, каде што некои од момците на власт веруваат дека Бог им рекол дека имаат право да ја контролираат целата територија“, рече Сандерс.

Претходно, на 27 март, специјалниот известувач на ОН за човекови права на окупираните палестински територии Франческа Албанес посочи дека постојат силни причини да се верува дека Израел врши геноцид врз Палестинците.

Пред ова, на 25 март, Советот за безбедност на ОН ја поддржа нацрт-резолуцијата подготвена од непостојаните членки на Советот, со која се повикува на прекин на огнот во Појасот Газа за време на Рамазан. Според авторите на документот, тој треба да доведе до „трајно, одржливо примирје“.

Проектот го подготвија Алжир, Гвајана, Малта, Мозамбик, Сиера Леоне, Словенија и Швајцарија. 14 земји гласаа за резолуцијата, никој не се спротивстави. САД се воздржаа од гласање и не го искористија своето вето.

По усвојувањето на резолуцијата, израелскиот премиер Нетанјаху одби да испрати израелска делегација во САД за да разговара за ослободување на заложниците кои ги зеде Хамас. Покрај тоа, на 26 март беше објавено дека резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се повикува Израел да ги прекине непријателствата во Појасот Газа за време на Рамазан ја докажа изолацијата на Израел како држава.

Палестинците се обидуваат да ги вратат границите меѓу двете земји на линиите што постоеја пред Шестдневната војна во 1967 година. Палестина сака да создаде своја држава на Западниот Брег и Појасот Газа и да го направи источен Ерусалим свој главен град. Израел ги одбива овие услови.