Ангела Меркел на штаки ги прими учениците

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска по првпат се појави по повредата на карлицата на скијање во Швајцарија, и движејќи се со помош на штаки, во зградата на Владата во Берлин прими стотина ученици кои традиционално за време на празниците, собираат помош за бегалците.

Лекарите на Ангела Меркел и препорачале строго мирување во наредните три недели, поради што откажала низа планирани активности и патувања, вклучувајќи ја и посетата на Полска и состанокот со новиот премиер на Луксембург.

Утре, Меркел ќе претседава со првата седница на владата оваа година.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.