Ангеловски: Жално е однесувањето на човек кој бил министер за образование, СДСМ наместо да застанат во заштита на културата, правото и колегите застанаа на страната на насилието

Македонија навистина ова однесување на пратеникот од ДУИ не го заслужува. Сето ова не е резултат само на примитивизмот на ДУИ ниту пак резултат на нервозата на ДУИ за она што следува. Следувааат парламентарни избори на кои ДУИ и СДСМ ќе ја изгубат власта, изјави претседателот на МААК Страшо Ангеловски во вечерашното гостување во емисијата „Што не е јасно?“ на Алфа Телефизија.

Ангеловски вели дека жално е однесувањето на човек кој бил министер за образование.

„Примитивизмот на луѓето кои директно од воени униформи облекоа костуми од 500-тини евра тој примитивизам излегува и од внатре од скапите костуми. Бидејќи примитивизмот излегува и од скапите костуми“, рече Ангеловски.

Тој потенцираше дека двојно пострашно е тоа лицемерие и тие двојни стандарди на СДСМ. Наместо да застанат најпрвин во заштита на културата, правото и колегите тие застануваат на страната на насилието и го оправдуваат само затоа што не биле поставени убави точки или прашања.

„Пострашно е однесувањето на нивниот коалициски партнер на СДСМ кои го оправдува сето ова. Тие оправдуваат можност да тепаат некого ако ви поставува непријатни прашања и тие би оправдале доколку некој биде физички ликвидиран само заради тоа што поставил прашање или тема која за нив не одговара“, посочи Ангеловски.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.