Антетокумпо со „трипл-дабл“ во победата над Портланд

анис Антетокумпо го запиша својот втор „трипл-дабл“ за сезоната, а Милвоки забележа нова победа, овој пат против Портланд во 137:129.

Суперsвездата заврши со 24 поени, 19 скокови и 15 асистенции и стана првиот играч во историјата на тимот со индикатори од најмалку 20-15-15.

Си Џеј МекКулум ги предводеше Трејлблејзерс со 37 поени и Кармело Ентони додаде 18, но недостатокот на повредените Дамјан Лилард, Хасан Вајтсајд и Зак Колинс го стави тимот во тешка ситуација.

Гостите сепак се бореа цврсто и во средината на последната четвртина се приближија на 117:115, но тројки на Брук Лопез и Весли Метјус решија сè. Милвоки го подобри својот баланс на 12-3, додека Портланд има само 5-11.

Во вториот натпревар за вечерта, Брендон Инграм постигна 15 од своите 28 поени во последната четвртина за да им овозможи на Њу Орлеанс да ја освојат својата посета кај Феникс со 124:121.

Тоа беше трет последователен успех на „пеликаните“, а за „сонцата“ ова беше трет последователен пораз.

РЕЗУЛТАТ

Милвоки Бакс – Портланд Трејл Блејзерс 137:129
Феникс Санс – Њу Орлеанс Пеликанс 121:124

ИСТОЧНА КОНФЕРЕЦИЈА

АТЛАНТСКА ДИВИЗИЈА
1. Бостон 11 3 .786 –
2. Торонто 10 4 .714 1
3. Филаделфија 9 5 .643 2
4. Бруклин 6 8 .429 5
5. Њујорк 4 11 .267 7 1/2

ЦЕНТРАЛНА ДИВИЗИЈА

1. Милвоки 12 3 .800 –
2. Индијана 8 6 .571 3 1/2
3. Чикаго 5 10 .333 7
4. Кливленд 4 10 .286 7 1/2
5. Детроит 4 10 .286 7 1/2

ЈУГОИСТОЧНА ДИВИЗИЈА

1. Мајами 10 3 .769 –
2. Орландо 6 8 .429 4 1/2
3. Шарлот 6 9 .400 5
4. Вашингтон 4 8 .333 5 1/2
5. Атланта 4 10 .286 6 1/2

 

ЗАПАДНА КОНФЕРЕНЦИЈА

СЕВЕРОЗАПАДНА ДИВИЗИЈА

1. Денвер 10 3 .769 –
2. Јута 9 5 .643 1 1/2
3. Минесота 8 7 .533 3
4. Оклахома Сити 5 9 .357 5 1/2
5. Портланд 5 11 .313 6 1/2

ПАЦИФИЧКА ДИВИЗИЈА

1. ЛА Лејкерс 12 2 .857 –
2. ЛА Клиперс 10 5 .667 2 1/2
3. Феникс 7 7 .500 5
4. Сакраменто 6 7 .462 5 1/2
5. Голден стејт 3 13 .188 10

ЈУГОЗАПАДНА ДИВИЗИЈА

1. Хјустон 11 4 .733 –
2. Далас 9 5 .643 1 1/2
3. Newу Орлеанс 6 9 .400 5
4. Мемфис 5 9 .357 5 1/2
5. Сан Антонио 5 10 .333 6