Антверпен, ПСВ Ајндховен и ФК Копенхаген се пласираа во групната фаза на Лигата на шампионите

По Галатасарај, Брага и Јанг Бојс, Антверпен, ПСВ Ајндховен и ФК Копенхаген се пласираа за новото издание на Лигата на шампионите, со што завршија квалификациите за елитното фудбалско натпреварување.

АЕК бркаше зоастанува од 0:1 против белгиски Антверпен во Атина, но не успеа. Белгискиот тим победи и во реваншот, овојпат со 2:1 и првпат во историјата ја освои Лигата на шампионите.

Грчкиот шампион доминираше во поголемиот дел од натпреварот, но не успеа да стапне на голот на Белгија. Гостите поведоа во 73. минута. Набрзина изведоа аут, топката дојде до Мишел-Анже Баликвиш кој со повратна топка го проигра Гиран Керк, кој смирено погоди. АЕК успеа да израмни во 90. минута со голот на Серхио Араухо, кој во претходното коло погоди и против Динамо во судиското надополнување.

Грците тргнаа по вториот погодок, кој ќе им донесеше продолженија, но во петтата минута од судиското надополнување гостите изведоа брза контра, која Баликвиш ја претвори во гол и победа.

ПСВ го победи Ренџерс во Ајндховен со дури 5:1 откако првиот меч во Глазгов заврши 2:2. Мароканецот Исмаел Саибари ги постигна првите два гола за ПСВ во 35. и 53. минута. Намали Џејмс Таверние во 64. минута, но само две минути подоцна Луук де Јонг погоди за 3:1. Џои Веерман го продолжи голијатот во 78. минута, а конечните 5:1 ги постави Конор Голдсон со трагикомичен автогол во 82. минута.

ФК Копенхаген во првиот натпревар на гости ги победи Раков Честохова со 1:0, а реваншот заврши без победник 1:1. Денис Вавро го доведе данскиот тим во водство во 35. минута, а Полјаците израмнија во 87. минута со голот на Лукаш Цволински на асистенција на Фран Тудор. На Полјаците им требаше уште еден гол за да се изборат за продолженија, но неуспеајаа.

Во вторникот Галатасарај, Брага и Јанг Бојс се пласираа во Лигата на шампионите. Галатасарај беше подобар од норвешки Молде, Брага го исфрли Панатинаикос, додека Јанг Бојс го порази Макаби Хаифа.

Ждрепката за групите од Лигата на шампионите е во четврток од 18 часот на „Форум Грималди“ во Монако.