Јанушев до Зеќири: По 12 април некој ќе одговара за криминалот со инсулинот

52

Неодамна беше извршено уништување на над 1 тон и 200 килограми инсулин чија што пазарна вредност може да достигне и до 1.5 милиони евра, а според опозицијата е со валиден рок на употреба до месец јуни наредната година. За овој најнов скандал говореше и генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија и потенцираше дека по 12 април некој ќе одговара за оваа афера, бидејќи оштетен е буџетот, а со тоа и граѓаните на Република Македонија.

Единствено што може да зборуваат е да ја вратат реториката од 2016-та. Свесни сте. Извадете им ги говорите од тој период исти им се со овие сега. Нема проекти. Клиничка болница кој? Овој со инсулинот? Инсулинот го уништија за да перат пари и да украдат колку што можат повеќе. Кој проект, значи имаат два автопати за кои што им требаше две години? Некој ќе одговара за инсулинот после 12-ти април, вели Јанушев.

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ потенцираше дека мора да се дознае кој утврдил дека инсулинот кој бил уништен е сомнителен. Во две недели вели тој никој не излезе да и каже на јавноста што е причината.

Тврдат дека имало сомнителен инсулин. Прво кој го утврдил дека е сомнителен, никој во овие две недели не излезе да каже овој е надлежен за тоа, го утврдил. Прво нека проверат добро, бидејќи јас имам провенео дека инсулинот се произведува со рок на траење две години. Ако не бил 6 месеци со истечен рок тоа значи дека во нивно време е набавен. Трето ако навистина некој од ВМРО-ДПМНЕ го набавил тој инсулин, зошто досега не покрена постапка против него? Постапка не покренува судија, покренува МВР. Зошто не водат истрага. Зошто не ја искористите Русковска и така си ја имате на лагер да спроведе истрага. Ама тие теми не ви одговараат Зекири, затоа, додаде тој.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.