17 C
Skopje
четврток, септември 24, 2020

Јанушев: Едногласна поддршка за Мицкоски да биде новиот кандидат за мандатар на изборите

76

По состанокот на Централниот и на Извршниот комитет на ВМРО- ДПМНЕ, партискиот генерален секретар, Игор Јанушев ги соопшти на прес-конференција заклучоците.

Според Јанушев, највисоките партиски  тела го потврдиле учеството на претседателот на партијата, Христијан Мицкоски на состанокот за формирање техничка влада со лидерите на СДСМ, премиерот Зоран Заев и на ДУИ, Али Ахмети.

Јанушев рече и дека членовите на Централниот и на Извршниот комитет на ВМРО- ДПМНЕ му дале едногласна поддршка на Мицкоски да биде новиот кандидат за мандатар по изборите во април.

„Централниот и Извршниот комитет на партијата едногласно го усвоија годишниот извештај за работа на Претседателот Мицкоски  и исто така на негов предлог, од Кабинетот на претседателот Мицкоски беше разрешен соработникот Томислав Димитровски кој што е познат на јавноста по еден немил настан кој што се случи во изминатиот период”, рече Јанушев.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.