Јапонија ги прошири антируските санкции со нови 24 поединци и 80 компании

Владата на Јапонија реши да ги прошири антируските санкции на земјата поради ситуацијата во Украина во петокот, ставајќи 24 поединци и 80 компании на црната листа, соопшти јапонското Министерство за надворешни работи.

Меѓу 24-те лица, чии средства треба да бидат замрзнати доколку се најдат на територијата на Јапонија, се новинарката Олга Скабеева, командантот на баталјонот Спарта, Артјом Жога и генералниот директор на концернот Алмаз-Антеј Јан Новиков. Покрај тоа, меѓу лицата на црната листа се и командантот на Воздухопловните трупи, генерал полковник Михаил Теплински и командантот на руските стратешки ракетни трупи, генерал полковник Сергеј Каракаев.

Индивидуални санкции беа наметнати и на голем број владини функционери и обвинители од народните републики Доњецк и Луганск (ДПР и ЛПР) и регионите Запорожје и Херсон. Сепак, тие беа додадени на друга листа, бидејќи јапонската влада не го признава присоединувањето на тие територии кон Русија.

Меѓу компаниите погодени од санкциите се рускиот државен истражувачки центар SCRI Electropribor, производителот на беспилотни летала ENICS, Централниот истражувачки институт Буревестник, Централниот институт за истражување и развој Циклин, Електронстандарт, Урал Работи за цивилна авијација и други претпријатија.

Згора на тоа, Јапонија воведува рестрикции за извоз на 80 руски компании, соопшти владата на земјата.

Меѓу компаниите погодени од санкции се рускиот мобилен телефонски оператор Мегафон, Федералната служба за воено-техничка соработка, Руската фондација за напредни истражувачки проекти во одбранбената индустрија, дизајнерското биро НПО Лавочкин, производителот на камиони Камаз, Фондацијата Сколково и Институтот Сколково. за наука и технологија. Севкупно, 437 руски компании и организации сега се предмет на извозни ограничувања во земјата.

Главниот секретар на јапонскиот кабинет Хироказу Мацуно изјави за новинарите дека неговата земја исто така ќе забрани да ѝ дава градежни и инженерски услуги на Русија.

Освен тоа, јапонската влада наскоро ќе забрани извоз на голем број артикли кои „помагаат за зајакнување на руската индустриска база“, но нивната листа ќе биде составена подоцна.

Јапонските антируски санкции сега влијаат на околу 1.000 поединци и околу 100 организации од Русија. Освен тоа, земјата ги замрзна средствата на Otkrytiye bank, Novikombank, Sovkombank, VTB bank, Rossiya bank, Promsvyazbank и VEB.RF. Освен тоа, Токио одобри листа на стоки и технологии кои се забранети за извоз, а во овој момент има околу 800 влезови.