Јапонија на чекор до воведување вонредна состојба

87

Бројот на новозаразени од коорнавирусот во Јапонија забразнао се зголемува и земјата се наоѓа на прагот од прогласување вонредна состојба, изјави шефот на кабинет на премиерот Јошиде Суга.

Иако во Јапонија има околу 2.200 заболени, а умреа 66 лица, што е многу помалку отколку во другите делови на светот, во зголемување се новите инфекции , така што во Токио само вчера имало регистрирано нови 76 случаи.

-Јапонската Влада ќе направи се што треба да ги минимизира последиците од вирусот, меѓудругото и врз економијата, рече Суга.

Одлуката за воведување вонредна состојба, сепак, се уште не е донесена, иако на социјалните мрежи има се повеќе повици тоа да се направи, пренесуваат  британските меидуми.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.