Јапонка наполни 117 години, официјално најстара е на светот

61

Кане Танака е официјално најстарата личност на светот, а 117-от роденден го прослави во старскиот дом во Фукуoка на југот од Јапонија.

На роденденската прослава во неделата присуствуваа персоналот на старскиот дом во кој е згрижена и пријателите, а беше прикажана во специјална репортажа на телевизијата TVQ Kyushu Broadcasting Co.

Танака, чијшто роденден беше на 2-ри јануари, зема парле од роденденскиот колач и коментираше со насмевка „Вкусно е, сакам уште“.

Танака минатата 2019 година беше прогласена за најстарата жива личност, според Гинисовата книга на рекордите. Таа е родена 1903 година, се омажила во 1922 година за Хидео Танака, со кого имала четири деца и посвоиле петто.

Нејзината рекордна возраст ја симболизира долговечноста на јапонската нација, која заедно со ниската стапка на наталитетот ја зголемува загриженоста поради недостигот од работна сила и можноста за идниот економски раст.

Најголем број лица со надминати 100 години се регистрирани во Јапонија (околу 51 илјади) и во САД (околу 53 илјади).

Бројот на бебињата родени во Јапонија падна според процената е 5,9 отсто на помалку 900.000 првпат откако се собираат ваквите податоци од 1899 година, според јапонскоо министерство за социјална грижа.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.