Аргентина ќе го плаќа кинескиот увоз во јуани

Аргентина ќе плаќа кинески увоз во јуани наместо во долари, изјави во средата републичкиот министер за економија Серхио Маса.

„Заедно со кинескиот амбасадор Зу Ксијаоли и претприемачите започнуваме размена со Кина, што ќе ни овозможи да плаќаме за увоз од оваа земја во јуани, со што ќе замениме 1,04 милијарди долари во април и 790 милиони долари почнувајќи од мај“, напиша тој на Твитер. .

Извозот на Аргентина е намален за 15 милијарди долари поради „најлошата суша во историјата на земјата“, истакна Маса.

„Ова постави предизвик за нас да одржуваме резерви за одржување на нивото на увоз на материјали и стоки кои играат клучна улога за економските активности и производството во земјата“, објасни тој, додавајќи дека промената на јуани во трговијата со Кина ќе обезбеди „повеќе слобода“ за Аргентина и „зајакнување на нејзините резерви“.

Во ноември минатата година, аргентинскиот претседател Алберто Фернандез рече дека Кина се согласила да ја продолжи размената обезбедена за Аргентина на 5 милијарди долари.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.