Спорт

Промоција на мундијалот 2018 Аргентина подобра за гол од Русија

Аргентина подобра за гол од Русија

Фудбалерите на Аргентина ја совлада репрезентацијата на Русија со 1:0 (0:0) во пријателски натпревар одигран во саботата на московскиот стадион „Лужники“.

Аргентинците до победата дојдоа со голот на Серхио Агуеро во 86 минута, но останува впечатокот дека Кристијан Пвон кој го проигра Агуеро беше во офсајд кога му беше упатена топката.

Ова беше првата до двете средби коишто в Русија ќе ја одигра аргентинската селекција во рамките на промоцијата и подготовките за Светското фудбалско првенство во 2018 година. Аргентина во вторник на 14-ти ноември, во Краснодар ќе игра против Нигерија, но нејзиниот капитен Лионел Меси кој настапи на дуелот со Русите не е најавен во составот.