Арсенал на „Стенфорд Бриџ“ го совлада Челзи

Во дербито од 15-то коло на англиското фудбалско првенство Арсенал на стадионот „Стенфорд Бриџ“ го победи домашниот Челзи со 1:0 и се врати на врвот на табелата.

Решавачкиот погодок го постигна Габриел Maгаљаеш во 64 минута, по нафрлувањето на Бакајо Саке од корнер.

За „Топчиите“ ова беше третата победа во низа во сите натпреварувања, додека Челзи врза два лигашки пораза откако во минатото коло беше поразен со 1:4 на гостувањето кај Брајтон.

Арсенал со победата се врати на врвот на табелата на Премиер лигата со 34 бодови, два повеќе од Манчестер Сити. Тотенхем е трет со 26 бодови пред дербито во кое подоцна во неделата го пречекува Ливерпул, а Челзи е моментално на седмата позиција со 21 бод.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.