Арсенал загуби од Брајтон и ја искомплицира ситуацијата за ЛШ, Челзи убедлив

Арсенал доживеа нов болен удар во борбата за Лигата на шампионите.

„Емирати“ беа домаќини на екипа која не триумфираше на последните седум првенствени натпревари и на крајот стигна до сигурен триумф.

Пред натпреварот против Брајтон, Арсенал беше познат како голем фаворит, но загуби со 1:2 и ја искомплицира ситуацијата во борбата за Лигата на шампионите.

На гостите им беше доволен по еден гол во двете полувремиња. Стрелец беше Тросард во 28. минута, Мвепу во 67. минута.

Контроверзната ситуација беше забележана во судиското обештетување во првиот дел кога Мартинели погоди за 1:1, но по прегледувањето на видеото, беше утврдено дека играчот на Арсенал е во офсајд. Голот за надеж за Топџиите во 89. минута го постигна Одегард, но веќе беше доцна.

Хет-трикот го комплетираше играчот што најмалку се очекуваше. Погодоците беа Вернер во 16., 21. и 49. минута. Меѓу стрелците беа Алонсо, Хаверц и Маунт.

Многу важна победа во борбата за опстанок славеше Лидс Јунајтед кој го победи Ватфорд на гости со 0:3. Ги удриле Рафиња, Родриго и Харисон.