Асанж ја повлече жалбата на затворската казна

125

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж ја повлече жалбата на неговата затворска казна во траење од 50 недели поради кршење на условите за привремено пуштање на слобода во Велика Британија.

Судски претставници соопштија дека е откажано сослушувањето, кое било закажано за следната недела.

Асанж служи казна од 50 недели во Велика Британија поради кршење на кауција, откако седум години помина во Амбасадата на Еквадор во Лондон, за да избегне екстрадиција во Шведска поради наводно силување.

Асанж во февруари следната година го очекува сослушување на кое ќе биде одлучено дали ќе биде екстрадиран во САД, каде е обвинет за наводен обид да разбие владини шифри и кршење на законот за шпионажа.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.