Атанасов: Гоце Делчев е Македонец, со кој памет некој преговара?

143

Поранешниот пратеник и заменик-министер за образование од редовите на СДСМ, Петар Атанасов, смета дека Гоце Делчев не смее да биде предмет на преговори со Бугарија.

„И во политичка смисла и како државен симбол Гоце Делчев по националност е Македонец. Со кој патем некој се обидува да преговара за неговиот етнички идентитет за кој во науката се знае дека има објективни и субјективни елементи. Таа тема не смее да биде на дневен ред“, напиша Атанасов на Твитер.

Инаку, тој се повлече од СДСМ и од функцијата во образование, бидејќи, како што образложи, промените во образованието кои ги навестувале не ги остварувале.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.