Атланта со рекорд во НБА лигата, Вориорс изненадување на вечерта

32

Кошаркарите на Атланта Хоуск со 123:107 ноќта кон средата ги совладаа Њу Орлеанс Пеликанск, соборувајќи го рекордот во НБА лигата по погодените удари за три поени во тратата делница.

Хоукс, инаку е најлошиот тим во лигата според реализацијата на ударите за „тројки“, а изминатата ноќ реализираше 20 од 31 обид. Покрај тоај, Атланта го собори и НБА рекордот со 11 погодени „тројки“ од 11 обиди во третата четвртина.

Голден Стејт Вориор го направија изненадувањето на велета, победувајќи ги си 122:121 третиот тим во Источната конференција, Милвоки Бакс. Натпреварот на сезоната го одигра Стеф Кари со 41 кош, 6 скокови и 4 асистенции. Кели Обри јуниор, вкупно постигна 19 поени, од кои два беа последните на мечот кога реализираше слободни фрлања на седум секунди пред крајот. Џру Холидеј со 29 поени беше најефикасен кај Милвоки, кои втор натпревар по ред го играат без својот најдобар играч Јанис Адетонкупмо, кој е повреден.

Лос Анџелес Лејкерс со 136:113 беа подобри на домашен паркет од Портланд Трејл Блејзерс. Пол Џорџ постигна 36 поени, од кои дури 24 во првиот дел, Каваи Леонард додде 29 поени, 12 скокови и 7 асистении, а резервниот играч Реџи додаде 23 поени. Норман Пауел со 32 коша беше најдобар кај Блејзерс.

Денвер Нагетс со 134:119 ги победија Детроит Пистонс, а на Никола Јокиќ малку му недостастуваше да оствари нов „трипл-дабл“. Забележа 27 коша со 11 асистенции и 8 скокови.

РЕЗУЛТАТИ 6.04,

ЛА Клиперс – Портланд Трејл Блејзерс 133:116
Мајами Хит – Мемфис Гризлис 112:124
Денвер Нагетс – Детроит Пистонс 134:119
Индијана Пејсерс – Чикаго Булс 97:113
Атланта Хоукс – Њу Орлеанс Пеликанс 123:107
Бостон Селтикс – Филаделфија 76ерс 96:106
Торонто Репторс – Лос Анџелес Лејкерс 101:110
Голден Стејт Вориорс – Милвоки Бакс 122:121

ТАБЕЛИ

Источна конференција

Филаделфија 76ерс 35 16 68,6
Бруклин Нетс 35 16 68,6
Милвоки Бакс 32 18 64.0
Атланта Хоукс 27 24 52,9
Шарлот Хорнетс 25 24 51.0
Мајами Хит 26 25 51.0
Њујорк Никс 25 26 49.0
Бостон Селтикс 25 26 49.0
Индијана Пејсерс 22 27 44,9
Чикаго Булс 21 28 42,9
Торонто Репторс 20 31 39.2
Кливленд Кавалирс 18 32 36.0
Вашингтон Визардс 17 32 34,7
Орландо Меџикс 17 33 34.0
Детроит Пистонс 15 36 29.4

Западна конференција

Јута Џез 38 12 76.0
Феникс Санс 35 14 71,4
ЛА Клиперс 34 18 65.4
Денвер Нагетс 32 18 64.0
Лос Анџелес Лејкерс 32 19 62,7
Портланд Трејл Блејзерс 30 20 60.0
Далас Маверикс 28 21 57.1
Мемфис Гризлис 25 23 52.1
Сан Антонио Спарс 24 24 50.0
Голден Стејт Вориорс 24 27 47.1
Њу Орлеанс Пеликанс 22 28 44.0
Сакраменто Кингс 22 29 43.1
Оклахома Сити Тандерс 20 30 40.0
Хјустон Рокетс 13 37 26.0
Минесота Тимбервулфс 13 38 25.5

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.