Атлетичарката Гафур осудена на 8,5 години затвор поради транспорт на дроги

74

Холандската атлетичарка, членка на олимписката штафета, 27-годишната Мадиеа Гафур е осудена на осум и пол години затвор во Германија откако во нејзиниот автомобил е прoнајдена дрога вредна повеќе од два милиона евра.

Гафур во јуни годинава била запрена на граничниот премин во Елтен и во багажникот од нејзиното возило биле откриени 50 килограми екстази, два килограма кристал мет и 11.950 евра во готовинина во готовина, кои полицијата ги запленила.

Атлетичарката, којашто во 2016 година на Олимписките игри во Рио де Жанеиро трчаше во штафетската трка 4 пати по 400 метри за Холандија и освојувачка на броната на Европското првенство во 2011-та за јуниори, пред судот изјавила дека не се чувствува виновна бидејќи мислела дека превезува материјал за допинг.

Холандскиот атлетски сојуз реагирајќи на оваа вест објави дека е шокиран од случајот, и притоа најави дека ќе спроведе истрага за тврдењата на Гафур дека пренесувала допинг, за да се утврди кој може да е вмешан во такви активности.

„Шокирани сме од пресудата“, се наведува во соопштението на сојузот. Покрај пресудата на германскиот суд, Атлетскиот сојуз на Холандија го осудува и однесувањето на Гафур. Сојузот го „осудува секое користење или тргување со допинг или наркотици, и во целост го почитува холандскиот закон против допингот“.

Гафур одбила во текот на истрагата и во судот да открие за кого ја пренесувала дрогата, велејќи дека стравува за безбедноста на своето семејство, пренесува германската новинска агенција DPA.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.