Атлетико за 16-годишен голман бара обештетување од 36 милиони евра

52

Шпанскиот фудбалски прволигаш Атлетико потпиша договор со голманот Алехандро Итурбе. Договорот со 16-годишниот голман е со важност до 2024 година, јавува „Марка“.

Во договорот е предвидена висината на обештетувањето за Итурба да изнесува 36 милиони евра.

Голманот го потпиша својот прв професионален договор.

Итурба е дете на Атлетико. Тој, исто така, редовно бранеше за младинските тимови во Шпанија во различни категории.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.