АТП Монте Карло: Ѓоковиќ по девет години се враќа во полуфиналето

Во петокот тенисерот број еден во светот Новак Ѓоковиќ стигна до своето осмополуфинале на турнирот од АТП Мастерс 1000 серијата во Монте Карло, но прво од 2015 година, а до него стигна победувајќи го Австралиецот Алекс де Минаур (АТП – 11.) 7-5, 6-4.

Ѓоковиќ пред девет години ја освои својата втора титула во Монте Карло, а за да стигне до своето петто финале во Кнежеството ќе треба да го победи подобриот од Норвежанецот Каспер Руд и Французинот Уго Хамберт. Ѓоковиќ сѐ уште го чека првото финале оваа сезона.

Во второто полуфинале за место во неделниот меч за титулата ќе се борат Италијанецот Јаник Синер и Гркот Стефанос Циципас (АТП – 12.). Двократниот победник на Монте Карло (2021 и 2022 година) лесно го совлада Русинот Карен Хачанов (АТП – 17) со 6-4, 6-2 во првиот денешен четвртфинален натпревар. Јаник Синер пропушти две меч топки во тај-брејкот од вториот сет (6-4) против Холгер Руне, но на крајот победи со 6-4, 6-7 (6), 6-3.

За 22-годишниот Италијанец ова е петти турнир годинава, а на претходните четири има три титули. Единствениот пораз на Синер во 2024 година беше против Карлос Алкараз во полуфиналето на турнирот во Индијан Велс.