Јаулески: Младите страдаат, а функционерите на СДСМ се луксузираат

40

Младите се срамат од СДСМ и Зоран Заев. Младите секојдневно во полни автобуси ја напуштаат Македонија заради погубните политики на Заев и кликата околу него, обвинува Јован Јаулески, Претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ.

-Само во еден ден од мал град од Источна Македонија, како што е Делчево си заминале над 1000 луѓе, од кои голем број млади. Криминалот и корупцијата кои се присутни во секоја пора на општеството ги принудуваат младите по завршување на факултетот да ја напуштат Македонија. САД, Германија и другите европски држави се редовна дестинација каде младите работат како келнери со дипломи на инжињери. Заев и неговата клика ги лажеа младите додека да дојдат на власт. Оставаа патики и кондури пред владата, ветувајќи дека ќе ги вратат иселените млади, истакна Јаулески.

Тој потенцира дека не само што не ги вратија, туку и дополнително луѓето се иселуваат, секој ден се повеќе.

-Зоран Заев и другите од неговата клика немаат кредибилитет да излезат пред младите, затоа што ги излажаа, искористија и злоупотребија. Младите никогааш повеќе нема да им веруваат на лагите на власта. И додека младите мизеруваат, функционерите на СДСМ седат во удобните фотељи во министерските кабинети. Младите страдаат, а функционерите се луксузираат. Ова мора да запре. СДСМ мора час поскоро да замине. Предвремени избори што побрзо, истакнува тој.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.