Аууу: Евро на ден за три оброци на студент

66

Истражувањето на Младинскиот образовен форум, покажуваат дека во изминативе 5 години државата трошела по 1 евро на ден за доручек, ручек и вечера на еден студент сместен во некој од студентките домови, пренесе ТВ 24.

„Државниот студентски дом Скопје во изминатава година на пример купувал по 4.000 килограми банани. Тоа ако го поделиме со месеците и бројот на студенти, доаѓаме до податок дека секој студент добива по една банана месечно“, вели Петар Барлаковски од Младински образовен форум.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.