Австрија се повлекува од Договорот на ОН за мигрантите

123

Австрија се повлекува од глобалниот Договор на ОН за мигрантите, најавија властите во Виена.
На денешната седница на Владата ќе биде донесена соодветна одлука, најавија канцеларот Себастијан
Курц и вицеканцеларот Хајнц-Кристијан Штрахе.

Австрија го следи примерот на САД и на Унгарија. Виена нема да го потпише тој документ поради
суштински несогласувања и нема да испрати официјален претставник на конференцијата во Маракеш
одржување е предвидено за декември.

Во Виена го сметаат Договорот несоодветен за регулирање на мигрантското прашање, стравуваат за
губење суверенитет во мигрантската политика и „бришење“ на разликите меѓу легалната и илегалнат
миграција.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.