Австриското обвинителство се откажа од истрага за партиско финансирање

29

Обвинителството за стопански криминал и корупција се откажа од истрага за нелегално финансирање на партијата на поранешниот вицеканцелар Хајнц Кристијан Штрахе и Јохан Гуденус, во врска со аферата „Ибица“.

Обвинителството истакна дека истрагата за пронвера се уште е во тек и оти после анализа на податоци одлучено е, во врска со некои пријави, да се откаже од покренување истражна постапка.

Се работи, пред се, за барања за финансирање на партијата.

Штрахе беше принуден да се повлече од политиката и Владата откако се појавија видео снимки од Ибица од пред две години на кои се слупа како на една наводна роднина на руски милијардер и нуди државни зделки за финансиска поддршка за неговата партија.

Обвинителството заклучи дека во јули 2017 година Штрахе не бил на власт, па така државни работи не биле во негова надлежност, па не постои ниту основа за кривично дело.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.