Автобус во Италија падна од надвозник на железничка пруга, има најмалку 15 загинати

Најмалку 15 лица загинале, а десетици се повредени во автобуска несреќа во Италија.

Несреќата се случила кога автобусот со многу луѓе излетал од надвозникот Либерта во Местре и по пад од 10 метри, се срушил врз железничката пруга и се запалил.

Според првичните информации, загинале најмалку 15 лица, додека четириесетина се повредени.

Градоначалникот на Венеција, Луиџи Бруњаро изјави дека се знае дека настрадале најмалку 20 патници, а повеќе од 40 се повредени.

„Апокалиптична сцена. Немам зборови“, рече Бруњаро.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.