Автомобил влета во толпа во Берлин, повредени најмалку 30, едно лице загина

Најмалку едно лице загина, а неколку се повредени кога автомобил влетал во толпа луѓе на улица во берлинскиот кварт Западен Шарлотенбург, соопшти тамошната полиција, објави ДВ.
Германскиот јавен сервис РББ известува дека возилото удрило во толпа луѓе на улицата Tauencienštrase во берлинскиот кварт Шарлотенбург. Според РББ, берлинската полиција соопштила дека се повредени најмалку 30 лица, а итната помош на новинарите им соопштила дека најмалку едно лице починало.

Инцидентот се случил во близина на популарниот трговски булевар Kurfurstendam на запад од германската престолнина, изјави портпаролот на берлинската полиција Мартин Дамс. Тој додаде дека осомничениот возач на возилото е приведен. Не е јасно дали инцидентот е резултат на несреќа или возачот намерно влетал во толпата, рече Дамс.

Инцидентот се случи во близина на местото на смртоносниот напад на 19 декември 2016 година, кога исламистичкиот екстремист Анис Амри киднапираше камион, го уби возачот, а потоа влета со него во преполниот божиќен саем на Brajtšajdplac. Во тој напад загинаа уште 11 луѓе, а десетици беа повредени.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.