Азербејџан прогласи крај на воената операција во Нагорно-Карабах

Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев во телевизиски говор вечерва го прогласи за завршено распоредувањето на неговите војници против регионот населен со Ерменци Нагорно-Карабах, пренесе ДПА.

Азербејџан го врати својот суверенитет над областа, рече тој од Баку.

Засега нема коментар од ерменската страна.

Околу три години по последната војна меѓу двете поранешни советски републики, Азербејџан вчера почна воена операција за освојување на спорниот регион во Јужен Кавказ.

Според Ерменците, повеќе од 30 луѓе загинале, а повеќе од 200 се повредени.

Двете страни денеска се согласија на прекин на огнот со посредство на Русија, по што борбите стивнаа. Азербејџанската страна се согласи на прекин на огнот под услов ерменските сепаратистички борци да се откажат од отпорот и да го положат оружјето.