Бајден: Ќе разговарам со Зеленски за украинските барања за испорака на софистицирано оружје

Американскиот претседател Џо Бајден денеска најави дека со претседателот Володимир Зеленски ќе разговара за најновите барања на Украина за софистицирано оружје за одбрана од Русија.

Бајден запрашан дали Белата куќа ќе дозволи испраќање на борбени авиони Ф-16 во Украина, тој децидно одговори на „не“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.