Бајден ги повика Американците да се вакцинираат против Ковид-19

15

Претседателот на САД, Џо Бајден упати апел до Американците да се вакцинираат против Ковид-19 бидејќи се очекува дополнително зголемување на бројот на новозаболени поради позаразниот сој Омикрон.

Тој истакна дека сојот Омикрон е „многу позаразен“ но оти граѓаните можат да се заштитат.

– Вакцинирајте се. Примете дополнителна доза. Носете маска во јавност, истакна Бајден.

Во САД бројот на инфекции е зголемен и регистрирани се по речиси 500.0000 новозаболени лица дневно. На крајот на ноември имаше околу 100.000 потврдени случаи дневно.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.