Бајден и Трамп ги освоија номинациите, прво повторување на претседателските избори по 70 години

Актуелниот американски претседател Џо Бајден и поранешниот претседател Доналд Трамп ги обезбедија номинациите на нивните партии во вторникот, што значи дека судејќи според сѐ ќе се одржи првото репризирање на соочувањето на два исти кандидата на американските претседателски избори по речиси 70 години.

На Бајден му беа потребни 1.968 делегати за да ја добие номинацијата на Демократската партија, а таа бројка беше надмината во вторникот ноќта кога почнаа да доаѓаат резултатите од прелиминарните избори во Џорџија, објави институтот Edison Research. Резултати дојдоа и од Мисисипи, државата Вашингтон, Северните Маријански Острови и од гласовите на приврзаниците на Демократската партија кои живеат во странство.

Неколку часа подоцна, Трамп ги освои потребните 1.215 делегати за да ја обезбеди претседателската номинација на Републиканската партија, бидејќи прелиминарните избори се одржуваа во четири сојузни држави, вклучително и во Џорџија, каде што Трамп се соочува со обвиненија за обид да ги поништи резултатите од изборите во 2020 година. Во вторникот се бореше добие уште 161 делегат во Џорџија, Хаваи, Мисисипи и државата Вашингтон.

Осумдесет иедногодишниот Бајден издаде изјава откако ја доби номинацијата на демократите, насочувајќи ја како што ја нарече „кампањата на огорченост, одмазда и рреваншизма на Трамп што ја загрозува самата идеја за Америка“.

„Гласачите сега можат да ја изберат иднината на оваа земја. Дали ќе застанеме и ќе ја браниме нашата демократија или ќе дозволиме другите да ја уништат? Дали ќе го вратиме правото на избор и заштита на нашите слободи или ќе дозволиме екстремистите да ги одземат?“, рече Бајден.

Исходот од гласањето во вторникот беше практично неизбежен исход, откако последниот преостанат предизвикувач на Трамп за републиканската номинација, поранешната амбасадорка во Обединетите нации, Ники Хејли, ја заврши својата претседателска кампања по доминантниот настап на Трамп минатата недела во Супер вторникот, кога тој го освои мнозинството на прелиминарни избори во 14 избори од 15 држави. Хејли победи само во Вермонт, каде на републиканските предизбори можеа да гласаат и нерегистрираните гласачи и демократите кои ѝ даваа голем аподдршка и преку своите донатори и преку медиумите кои ги контролираат.

Во видеото објавено на социјалните мрежи, Трамп ноќта кон средата рече дека нема време за славење, туку се фокусира на победата над Бајден, кого го нарече „најлошиот“ претседател во историјата на САД.

„Ќе работиме, душо, ќе работиме. Ќе ги затвориме нашите граници. Ќе правиме работи што никој досега не ги видел. И ќе ја направиме економијата на нашата земја најдобра во светот“, порача Трамп.

Во меѓувреме, Бајден се соочи со само симболична опозиција на демократските прелиминарни избори, иако либералните активисти огорчени од неговата поддршка за израелската војна во Газа убедија значително малцинство демократи да гласаат „воздржани“ во знак на протест.

И двајцата веќе го свртеа своето внимание кон главните избори на 5 ноември и одржаа ривалски митинзи во Грузија во саботата.

На митинготи во Џорџија, 77-годишниот Трамп ги повтори своите лажни тврдења дека изборите во 2020 година биле „измама“ и ја обвини окружнат обвинителка на округот Фултон, Фани Вилис дека го гони од политички причини. Тој, исто така, го нападна Бајден дека не го запира протокот на мигранти преку јужната граница на САД, што е прашање на кое има намера да се фокусира во кампањата, исто како и во 2020 година.

Кампањата на Бајден започна поагресивна фаза во петокот, велејќи дека собрала 10 милиони долари во 24 часа по обраќањето на Бајден за состојбата на нацијата, што дополнително ја зголеми финансиската предност на демократите пред републиканците.

 

Гласачи без ентузијазам

Последен пат повторување на изборите со истите кандидати во САД се одржаа во 1956 година, кога републиканскиот претседател Двајт Ајзенхауер по вторпат го победи поранешниот гувернер на Илиноис, Адлај Стивенсон, демократ. Оваа година гласачите изразија мал ентузијазам за повторување на жестоките избори во 2020 година, при што анкетите на Reuters/Ipsos од јануари покажаа дека и Бајден и Трамп не се популарни кај повеќето гласачи.

Безбројните кривични пријави на Трамп – тој се соочува со 91 обвинение за кривично дело во четири одделни обвиненија – може да му наштети на неговиот углед меѓу добро образованите гласачи во предградијата чија поддршка ја доби. Тој треба да стане првиот поранешен американски претседател кој ќе се соочи со кривично судење во Њујорк на 25 март, каде што се соочува со обвинение дека наводно фалсификувал деловни досиеја за да ги скрие тајните плаќања во готовина на порно ѕвезда за да молчи за нивна врска пред многу децении.

Најсериозниот случај против него, генерално, се смета сојузното обвинение во Вашингтон, кое го товари за заговор да влијае на изборите во 2020 година. Меѓутоа, случајот во моментов е запрен откако Врховниот суд на САД се согласи да го сослуша тврдењето за имунитетот на Трамп, кој смета дека во периодот за кој се гони сѐ уште бил претседател, и не е јасно дали може судењето да се одржи пред денот на изборите.

Бајден го мачи перцепцијата кај повеќето гласачи дека е премногу стар за втор четиригодишен мандат, иако сојузниците веруваат дека неговиот жесток говор за состојбата на нацијата може да ја промени таа перцепција.

Економијата, како и секогаш, ќе биде централното прашање на кампањата. Бајден управуваше во економија во експанзија по пандемиската криза, со намалување на инфлацискиот притисок, а акциите достигнаа највисоки нивоа на сите времиња. Но, анкетите покажуваат дека Американците не сакаат за тоа да му дадат заслуга на претседателот и се фрустрирани од високите цени за многу артикли, како бензините, енергијата и храната, како среде така и во постпандемискиот период.