Бајден по пукотницата во Колорадо: Не смееме да толерираме омраза

– Омразата не може и не смее да биде толерирана, истакна американскиот претседател, Џо Бајден, во изјавата дадена синоќа како реакција на пукотницата во ЛГБТ клуб во Колорадо во која загинаа најмалку пет лица.

– Не можеме и не смееме да толерираме омраза, рече Бајден. „Во моментов нема јасен мотив за овој напад, но знаеме дека последниве години ЛГБТК+ заедницата беше цел на ужасно насилство исполнето со омраза“.

Тој потсети дека на неодамна усвоениот, според него „најзначајниот закон за безбедност на оружјето во речиси три децении“.

– Но мораме да направиме повеќе. Треба да донесеме забрана за јуришно оружје, за да го повлечеме од американските улици, рече Бајден.

Пет лица загинаа, а 18 беа повредени во саботната пукотница во геј-клуб во Колорадо Спрингс, во американската сојузна држава Колорадо.

Осомничениот е во притвор, изјави за новинарите полициската службеничка, Памела Кастро.

„Клуб Кју“ е ноќен клуб за геј и лезби возрасни, со тематски вечерни забави како караоке и „дрег“ настапи и забави со ди-џеи.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.