Бадел 1862 го совлада Триглав во ВАБА лигата

Кошаркарките на Бадел 1862 стигнаа до голема победа во вториот круг од натпреварите во женското издание на Јадранската односно ВАБА лигата, откак ово вторникот убедливо со 69:44 го совладаа фаворизиранио тим на Триглав.

Максмовска и Трајчевска со по 15 поени беа најпрецизни во таборот на македонскиот тим, а солиден учинок имаа и Кметовска (13) и Стојановска 12).

Во следниот круг од натпреварите, на 3. февруари, исто така во Скопје, Бадел 1862 ќе го пречека топ-фаворитот во регионалната лига, екипата на Будуќност Бемакс.