Баерн осамен на врвот во Бундеслигата

150
баерн

Стрелци на головите беа: Тиаго Алкантара (17.минута), Чаби Алонсо (25) и Роберт Левандовски од пенал (45).

Резултати на натпреварите од 16.коло во Фудбалско првенство на Германија:

Борусија Дортмунд – Аугсбург 1:1,
Борусија Менхенгладбах – Волфсбург 1:2,
Хамбургер – Шалке 2:1,
Ајнтрахт – Мајнц 3:0,
Баерн Минхен – Лајпциг 3:0,
Херта – Дармштат 2:0,
Келн – Баер Леверкузен 1:1,
Инголштат – Фрајбург 1:2 и
Хофенхајм – Вердер 1:1.

Табела: Баерн Минхен 39 бодови, Лајпциг 36, Херта 30, Ајнтрахт Франкфурт 29, Хофенхајм 28, Борусија Дортмунд 27,…

Поради претстојните празници следното бундеслигашко коло ќе се одигра на 20 јануари 2017 година.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.