Баку: Bo пожар во центар за рехабилитација на наркозависници 25 мртви

344

Најмалку 25 лица ги загубија животите во пожар кој избувнал во петокот во клиника за рехабилитација на нарко-зависници во азербејџанската престолнина Баку, соопштија властите.

„Пожарот избуван во 7,10 часот и загинаа 25 лица“, објавија обвинителство и неколку министерства во заедничкото соопштене, истакнувајќи дека станува збор за дрвено здание.

Според прелиминарните сознанија на истрагата, најверојатно електричен проблем е причина за пожарот, според истиот извор.

Претходно новинската агенција APA претходно јави за 30 жртви. Гаснењето траело два часа, а биле ангажирани 43 противпожарни возила и 160 лица.

Според министерството за здравство, во болницата вкупно се наоѓале околу 200 пациенти и членови на персоналот, а во делот кој горел имало 55 лица. Од нив 30 биле евакуирани, од кои тројца побарале медицинска помош.

Жртвите биле пациенти пицврстени за креветите, во неможност да побегнат од оган.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.