Банкротираше крипто-платформата FTX

Платформата за криптовалути FTX банкротираше во САД, а нејзиниот главен извршен директор Сем Банкмен-Фрид поднесе оставка, се вели во соопштението на компанијата.

Банкротот е во крајот на неделата во која главните криптовалути, вклучувајќи го и биткоинот, паднаа поради финансискиот хаос во FTX.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.