Барбара сака и пари и титули

Потпретседателката на италијанскиот калчо гигант Милан, Барбара Берлускони откри дека е многу важно клубот да освои шампионска титула но и да има позитивен биланс на крајот од годината.

“Не е важна само шампионската титула. Клубот мора да освојува титули, но мора да има и позитивен биланс на крајот од годината. Многу е важно да се има профит, парите играат голема улога во фудбалскиот свет. Фудбалот е многу сериозен бизнис, која постојано се надоградува. Сепак во игра се многу активности од кои зависи и профитот на фудбалскиот клуб. Многу се важни спонзорите, многу е важна продажбата на дресовите, на реквизитите. Ќе има убав профит само ако се функционира без грешка и ако клубот се врати на самиот врв”, изјави ќерката на сопственикот на Милан, Силвио Берлускони.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.