Барса го испрати Кутињо во Баерн

438

Каталонскиот фудбалски гигант се договори со германскиот шампион минхенски Баерн за едногодишна позајмица на бразилскиот репрезентавец Филипе Кутињо, објави Барселона во петокот.

Кутињо дојде во Барселона од Ливерул во јануари 2018 година за неверојатни 120 милиони евра, со што 27-годишниот Бразилец стана најскапиот играч во историјата на каталонскиот клуб. Но Кутињо не успеа да се вклопи во нападот на тимот кој го предводат Лионел Меси и Луис Суарез и покрај 21 постигнаг погодок и освојувањето две титули шампион на Шпанија.

Кутињо беше споменуван и како еден од играчите кои Барселона со дополнителна сума била наводно подготвена да го понуди на Пари Сен Жермен за враќање на Нејмар на „Камп Ноу“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.