Барселона може да го ослободи Кутињо за 75 милиони евра, за него се заинтересирани Евертон и Лестер

15

Фудбалерот од средниот ред на Барселона, Филипе Кутињо, кој на позајмица игра за Баерн, може да се врати во Англија.

За Бразилецот се заинтересирани Лестер и Евертон. Претходно беше објавено и дека играчот е во сферата на интересите на Челзи, Тотенхем и Арсенал.

Каталонците разгледуваат неколку опции за трансфер на 27-годишниот играч од средниот ред. Клубот би сакал да добие 90 милиони евра, но таквата сума на обештетување е малку веројатна, па се верува дека може да се согласи и со 75 милиони.

Исто така е можно Кутињо повторно да замине на закуп за една година. Можно е дека ова ќе биде позајмица со обврска за откуп, а оваа опција одговара на Евертон, кој има добар однос со Барса по неодамнешните зделки на Џери Мина, Андре Гомеш и Лука Дин.

Кутињо играше во Премиер лигата од 2013 до 2018 година за Ливерпул. Во исто време, „црвените“ не се заинтересирани за неговото враќање. Баерн исто така не планира да го откупи неговиот договор.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.