6.8 C
Skopje
петок, март 29, 2024

Барселона се врати на второто место во Ла Лига

Фудбалерите на Барселона се вратија на втора позиција на табелата на шпанското првенство со убедливата победа од 4:1 над последната Уеска во последниот натпревар од 27-то коло.

Капитенот на Барса, 35-годишниот Лионел Меси во својот 767-ми настап во сите натпреварувања се израмни на првото место со најмногу натпревари за каталонскиот гигант, беше играч на натпреварот со два гола и една асистенција.

Меси ја доведе Барлсеона во водство со одличниот удар во 13 минута, на 2:0 зголеми Антоан Гризамн во 35 минута, со уште еден шут од дистана во самиот герен десен агол, а Уеска намали во четвртата минута од судиското продолжение на првото полувреме од пеналот кој го реализираше Рафа Мир. Но во второто полувеме Мингуеза со глава по корнерот во 53 минута зголеми на 3:1, 1 Меси во 90 минута го постигна конечниот резултат.

Барселона сега со 59 бодови е четири бодови зад водечкиот Атлетико Мадрид, два повеќе од третиот Реал Мадрид, додека Уеска остана последна 20-та со 20 бодови.