Барселона убедлива на стартот против Алавес

443

Бранителот на титулата во шпанското фудбалско првенство Барселона убедливо ја започна новата сеозна, победувајќи го на својот „Камп Ноу“ Алавес со 3:0 (0:0).

Барселона вообичаено имаше голем посед на топката и бројни шанси за гол, но до 64 минута Алавес одолеваше, благодарејќи и на смелите интервенции на голманот Пачеко. Тогаш Лионел Меси го постигна првиот гол на мечот, инаки 6.000-ти за Барселона во Ла Лига, а потоа нововлезениот Фелипе Кутињо ги реши сите можни дилеми во 83 минута за 2:0, а во последните секунди Меси уште еднаш погоди.

Претходно во саботата Селта од Виго и Еспањол одиграа 1:1, стрелци беа Апсас во 5 и Ермозо во 45 минута. Реал Сосиедад, пак, со пресврт славеше кај Вилјареал. Домашнит поведоа преку Морено во 16 минута, а потоа за гостите погодија Вилијан Хое во 40 и Хуанми во 71 минута.

Претходно во петокот Леванте со 3:0 на гости го совлада Бетис, а Жирона и Вајадолид одиграа без голови.

Во недела играат Еибар – Хуеска, Рајо Валекано – Севилја, Реал Мадрид – Хетафе, а во понеделник Валенсија – Атлетико Мадрид и Атлетик Билбао – Леганес.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.