Бејл: Одлуката да се повлечам беше најтешката во мојата кариера

Капитенот на фудбалската репрезентација на Велс и крилен играч на Лос Анџелес, 34-годишниот Герет Бејл во понеделникот изненадувачки објави крај на својата играчка кариера.

„По внимателно и внимателно размислување, најавувам мое итно повлекување од клупскиот и меѓународниот фудбал“, објави Бејл на Twitter. „Се чувствувам неверојатно среќен што го остварив мојот сон да се занимавам со спортот што го сакам“, додадe

Бејл е роден во Кардиф, но кариерата ја започна во Саутемптон, а потоа играше за Тотенхем, Реал Мадрид и Лос Анџелес. За репрезентацијата забележа рекордни 111 настапи и постигна рекордни 41 гол.

„Мојата одлука да се повлечам од фудбалот беше далеку најтешката во мојата кариера. Фудбалот навистина ми ги пружи некои од најубавите моменти во животот, во текот на 17-те сезони и тоа ќе биде биде невозможно да се повтори“, рече Бејл.

Бејл му се приклучи на Саутемптон како ученик и го имаше своето деби за „светците“ како 16-годишник во април 2006 година. Сепак, по само една сезона, тој се пресели во Тотенхем за седум милиони евра. Во дресот на лондонскиот клуб остана шест години, а потоа во септември 2013 година потпиша за Реал Мадрид за тогаш неверојатните 100 милиони евра. Во дресот на „Краљевски клуб“ освои 16 трофеи од кои пет во Лигата на шампиони.

Во септември 2020 година беше позајмен во Тотенхем на една сезона, а две години подоцна го напушти Реал потпишувајќи за Лос Анџелес.

Своето деби за националниот тим го имаше во мај 2006 година на пријателски натпревар против Тринидад и Тобаго. Имаше 16 години и 315 дена, со што стана најмладиот играч кој некогаш заиграл за Велс. Неговиот рекорд беше соборен во 2013 година од Хари Вилсон, кој тогаш имаше 108 дена помалку. Го водеше Велс на Европските првенства во 2016 и 2020 година, како и на Светското првенство во Катар, првото Светско првенство во Велс од 1958 година.

„Како да опишам што значи за мене да се биде дел од оваа земја и тим? Како да го артикулирам влијанието што го имаше врз мојот живот? Како да го искажам со зборови она што го чувствував секогаш кога ќе го облечам дресот на Велс. Моето патување на меѓународната сцена е тоа што го промени не само мојот живот, туку и тоа кој сум. Среќата што сум Велшанец и сум избран за капитен на Велс ми даде нешто што не е слично на сè што сум доживеал. Почестен и понизен сум што имам одиграв улога во историјата на оваа неверојатна земја, што ја почувствував поддршката и страста на Црвениот ѕид и заедно бевме на неочекувани и неверојатни места“, нагласи тој.