Бебе почина во чамец од топлотен удар на езеро во Аризона

Четиримесечното бебе Тана Ра Вроблевски почина од топлотен удар на езеро во Аризона додека со своите родители била во чамец. Додека биле во чамецот, на бебето одеднаш му се слошило и набрзо изгубило свест. Родителите со чамецот веднаш стигнале до брегот и повикале помош.
Бебето веднаш било пренесено во болница, каде лекарите неуспешно се обиделе да ја реанимираат, пренесува Телеграф.

– Ние сме уништени, нашите срца се скршени. Нема зборови со кои може да се опише она што го чувствувам. Ти беше совршена. Те сакаме бескрајно, засекогаш ќе бидеш наш ангел – изјави во солзи мајката на бебето, пренесуваат американските медиуми.

Телото на бебето е испратено на обдукција, но лекарите велат дека бебето имало симптоми на топлотен удар по пристигнувањето во болница.

Тој ден на езерото во Аризона температурата на воздухот достигнала 48 степени.