Белата куќа „намерно погрешно го толкува контекстот“ на интервјуто со Путин – ништо ново

Портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков рече дека во својата реакција на интервјуто на Владимир Путин со новинарот Дмитриј Кисељов, американската администрација намерно погрешно го толкува контекстот, покажувајќи неподготвеност да слушне што зборува рускиот претседател.

„Ова е намерно искривување на контекстот и неподготвеност да се слушне претседателот Путин. Повторно, ова не е ништо ново. Ова е нешто што го набљудуваме фокусирано долго време, особено во последните две години“, рече Песков. коментирајќи ги изјавите на прес-секретарот на Белата куќа, Карин Жан-Пјер дека американскиот претседател Џо Бајден бил информиран за изјавите на рускиот претседател за нуклеарните прашања.

Песков не се согласува со новинарите дека интервјуто на Путин предизвикало хистерија во Вашингтон.

„Нема да се согласам со вас дека ова е хистерија. Ова е апсолутно намерно вадење од контекст“, рече тој. Кремљ нагласи дека „во своето интервју Путин не упатувал никакви закани за употребата на нуклеарно оружје“.

„Тој одговараше на прашањата на новинарот. Тоа беа токму новинарски прашања, а не некои посебни изјави на претседателот. Претседателот само зборуваше за причините кои би можеле да ја направат неизбежна употребата на нуклеарно оружје. Тоа се причините кои се и добро познати во целиот свет“, истакна Кремљ.

Згора на тоа, „сите на Запад намерно се откажаа од зборовите дека никогаш не ѝ паднало на памет на Русија да користи, на пример, тактичко нуклеарно оружје, и покрај различните ситуации што се развиваат во текот на воените операции“.

Според нејзината нуклеарна доктрина, Русија може да користи нуклеарно оружје доколку непријателот ги користи овие или други видови оружје за масовно уништување против неа или нејзините сојузници; ако има веродостојни информации за лансирање на балистички ракетен напад врз Русија и нејзините сојузници; и ако непријателот ги нападне објектите се клучни за одмазднички дејствија на неговите нуклеарни сили; како и во случаи на агресија врз Русија со конвенционално оружје што го загрозува самото постоење на државата.

Претходно Путин во интервјуто изјави дека нуклеарното оружје може да се користи во случај на закана за постоењето на руската држава или оштетување на нејзиниот суверенитет и независност.