Белата куќа: САД немаат веќе пари за Украина

Белата куќа упати итен апел до пратениците да одобрат дополнителна помош за Украина, велејќи дека „земјата веќе нема време“ бидејќи американските агенции ги трошат последните преостанати средства од претходните безбедносни пакети.

Во писмото упатено до конгресните лидери во понеделникот, шефицата на Канцеларијата за управување и буџет на Белата куќа (ОМБ), Шаланда Јанг, тврди дека минатата американска помош резултирала со „значајни воени победи“ за Украина и продолжи да бара повеќе.

„Сакам да бидам јасена: без акција на Конгресот, до крајот на годината ќе снемаме ресурси за да набавиме повеќе оружје и опрема за Украина и да обезбедиме опрема од американските воени резерви“, рече таа. „Не постои волшебен сад со средства на располагање за да се исполни овој момент. Немаме пари – и речиси немаме ни време“.

„Прекинувањето на протокот на американско оружје и опрема ќе ја спушти Украина на бојното поле, не само што ќе ги загрози придобивките што ги постигна Украина, туку ќе ја зголеми веројатноста за победи на руската војска“.

Јанг понатаму истакна дека, од средината на ноември, Пентагон потрошил 97% од 62,3 милијарди долари што ги доби за Украина оваа година, додека Стејт департментот и американската агенција за меѓународен развој (УСАИД) ги потрошиле сите распределени средства.

Официјалниот претставник, исто така, предупреди дека економијата на Украина би можела да експлодира без континуирана американска помош, велејќи дека Киев „нема да може да продолжи да се бори“, во случај на тежок пад.

Иако Вашингтон одвои повеќе од 110 милијарди долари во различни видови помош на Украина од ескалацијата на конфликтот со Русија во февруари 2022 година, американските законодавци моментално расправаат за уште една рунда помош.

Претседателот Џо Бајден побара огромен пакет трошоци во вредност од 106 милијарди долари за финансирање на неколку приоритети на неговата администрација, вклучително и воена помош за Украина и Израел. Сепак, Белата куќа се соочува со противење од се поголем број републиканци кои станаа сè поскептични во врска со американската поддршка за Киев, при што членовите на републиканците во Домот се залагаат за помош само за Израел.

Додека лидерот на републиканците во Сенатот Мич Меконел истакна дека неговата партија е „сè уште на маса“ со противниците за идните трошоци за Украина, претседателот на Претставничкиот дом Мајк Џонсон рече дека републиканците во долниот дом ќе одобрат поголема помош за Киев само доколку демократите се согласат на  промени во имиграционата политика во САД. Џонсон, исто така, ја наведе „легитимната загриженост за недостигот на јасна стратегија во Украина“, нагласувајќи ја потребата да се обезбеди „отчетност за помошта обезбедена од американските даночни обврзници“.