Белата куќа: Ситуацијата во Украина не е во корист на Киев

Ситуацијата во Украина во моментов не се развива во корист на Киев, изјави денеска Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во Советот за национална безбедност на Белата куќа

„Овој вооружен конфликт не се развива во корист на Украинците во Донбас. Се разбира и во другите региони на земјата исто така“.

Кирби одби директно да одговори на прашањето какви резултати ќе треба да покаже Киев пред Вашингтон да продолжи да издвојува големи суми пари за својата воена поддршка.

„Поентата е да се обезбеди оружјето што им е потребно за да почнат да ја менуваат ситуацијата на бојното поле“, рече Кирби.

„Како што одминува времето, како што летото и есента напредуваат, ќе можеме да продолжиме да преговараме со Украинците за нивната долгорочна стратегија за одбивање на руската агресија, а потоа да ги приспособиме пакетите на понатамошните испораки на оружје и воена опрема за Киев“, вели Кирби.

Според него, одбивањето на американскиот Конгрес да продолжи со финансирањето на воената помош за Украина, довело, меѓу другото, до нејзини порази на бојното поле.

„Краткиот одговор е, да. Апсолутно е направена штета на позицијата на Киев на бојното поле во последните неколку месеци“, рече портпаролот на Белата куќа, коментирајќи ги претходните и сегашните чекори на САД во врска со Украина.

Претходно истиот ден, пензионираниот полковник Виктор Литовкин, зборуваше за шансите на Украина да спроведе уште една воена контраофанзива оваа година и каква предност има Русија. Тој објасни дека за да се размислува за украинска контраофанзива, најпрво треба да се подигне расположението во редовите на Вооружените сили на Украина или да се извлечат пари од спонзори или куратори, но тие немаат реална можност тоа да го спроведат.

На 20 април, Претставничкиот дом на САД усвои предлог-закон за дополнителна помош за Украина од речиси 61 милијарда долари, гласањето помина со 311 гласа за и 112 против. По ова, американскиот претседател ги повика сенаторите што поскоро да го одобрат предлог-законот за брзо потпишување на документите и испраќање оружје во Киев.

Би-Би-Си објави дека пакетот помош може да вклучува дополнителни ракетни системи земја-воздух Патриот, ракети со долг дострел ATACMS и артилериски гранати. Дополнително, тој може да вклучува повеќекратни ракетни системи за лансирање HIMARS (MLRS) и веројатно тенкови Бредли и борбени возила за пешадија.

Во исто време, во разговор за „Известија“, шефот на Бирото за воено-политички анализи Александар Михаилов изјави дека американската помош вредна 61 милијарда долари ќе биде последната шанса што Западот ќе му ја даде на режимот во Киев. Покрај тоа, експертот истакна дека во последните месеци Украина добила повеќе од 200 милијарди долари, но тоа не и помогнало на нејзината армија.