Белгија ќе уништи околу осум милиони дози од вакцината против Ковид

Во Белгија ќе бидат уништени околу осум милиони дози од вакцините против Ковид-19 на „Модерна“ и „Фајзер“, објавија локалните медиуми, цитирајќи изјава на министерот за здравство Франк Ванденбрук.

Земјата располага со 15,3 милиони дози, но на некои од нив им истекува рокот, а други повеќе не дејствуваат на новите соеви на вирусот. Се додава дека за да се добијат нови дози, земјата мора да ослободи простор во ладилниците.

-Уништувањето ќе се случи во најскоро време, објасни министерот.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.