Белград: Официјално потврдено за најмалку двајца убиени, медиумите шпекулираат за повеќе жртви, полицијата молчи

Најмалку две лица загинаа, а повеќе се повредени кога ученик од седмо одделение пукал во припадник на училишното обезбедување, наставник и ученици во основното училиште „Владислав Рибникар“ во населбата Врачар во Белград, додека некои медиуми јавуваат дека можни се повеќе жртви, но нема сè уште официјални извештаи.потврда.

Претходно Б92 објави дека загинале осум деца, обезебдувачот и наставник.

Во пукањето што се случило нешто пред девет часот загинал обезбедувач, потврдено е за медиумите, како и дека од повреди починала и една професорка, додека најмалку три ранети ученички се во критична состојба.

Тројца ученици се примени во Ургентниот центар, а тројца се на Детската клиника во „Тиршова“, од кои еден ученик е во критична состојба и опериран.

Засега полицијата само потврди дека уапсила 14-годишен ученик осомничен за пукањето. Тој наводно пукал од пиштолот на неговиот татко.

Белградските медиуми континуирано објавуваат непотврдени и непотврдени вести, меѓу кои и дека има најмалку осум жртви на пукањето, додека панични и шокирани родители се обидуваат да дознаат каде се нивните деца или да ги извлечат од училиштето, кое е под целосна полициска блокада. .

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.