Белград: Почина ранетото девојче, десетта жртва на масакрот во училиштето

Во понеделникот ученичка од основното училиште „Владислав Рибникар“ во белградската централна населба Врачар, почина во детската клиника Тиршова во Белград, тешко ранета во пукање кога на 3-ти мај кога нејзин 13-годишен соученик уби осум ученици и улилишниот обезбедувач, а рани уште шест ученици и една наставничка.

Девојчето кое беше најтешко повредено, а лекарите со денови се бореа за нејзиниот живот, е десеттата жртва на масакрот во училиштето, невиден во современата историја на Србија.

На клиниката била примена со тешки повреди на главата, а починала во понеделник наутро „и покрај итната хируршка интервенција и сите преземени мерки за интензивно лекување“, соопшти Министерството за здравство. Министерката Даница Грујичиќ во свое име и во име на Министерството изрази сочувство.

Во пукањето во училиштето загинаа осум ученици и училишен чувар, а ранети се уште шест, меѓу кои и еден наставничка. Момчето убиец е уапсен и сместен во детска психијатриска установа, бидејќи не одговара кривично на 13-годишна возраст, а на неговиот татко му е одредена мерка притвор.

Еден ден подоцна следеше второ масовно пукање во кое загинаа осум лица, а 14 беа ранети. Дваесет иедно годишниот убиец беше уапсен и го призна делото, а неколку дена подоцна беше уапсен и неговиот татко од кого е одземен арсенал оружје.

Во Србија во тек е предавање на оружје, муниција и експлозивни направи кои нелегално ги поседуваат граѓани, а до вчера се предадени 13.500 парчиња разно оружје и десетици илјади муниција. Рокот за таа кампања истекува на 8 јуни, кога државата најави строги казни.