Меркел: Време е Белград и Приштина да постигнат договор

103
Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ги повика Белград и Приштина на компромис, истакнувајќи дека само напредок во дијалогот ќе го овозможи нивното приближување кон Европската унија. - Време е да се постигне компромис - рече таа на заедничката прес конференција по разговорот со косовскиот премиер Иса Мустафа во Берлин. Вчерашната рунда преговори меѓу Белград и Приштина во која учествуваа српскиот и косовскикот премиер Александар Вучиќ и Иса Мустафа, со посредништво на високата претставничка на ЕУ, Федерика Могерини, во Брисел заврши без договор. Таа додаде дека нивното натамошно приближување кон Унијата зависи од напредокот во дијалогот меѓу Белград и Приштина. - Само доколку тука постои напредок, ќе постои напредок и во врска со нивното приближување кон Европската унија - порача германската канцеларка. Како што пренесува приштинскиот весник „Коха Диторе“, Меркел на Мустафа му го повторила ставот на Берлин дека не постои никаква шанса на жителите на Косово да им се одобруваат барањата за азил, а косовскиот премиер, како што се наведува, кажал дека на средбата станало збор за „билатералните односи меѓу двете држави, ситуацијата на Косово и односите со ЕУ“. -Разговаравме за суштински прашања кои ги окупираат Косово и ЕУ, за прашањата на развојот, европските интеграции и борбата против организираниот криминал и корупција, како еден од критериумите кои треба да се исполнат за либерализација на визниот режим - рече Мустафа. „Коха Диторе“ наведува дека германската канцеларка на Мустафа му предочила дека продолжувањето на дијалогот, неопходниот компромис и формирањето на специјален суд за злосторствата кои ги стоприла ОВК се барањата кои Косово мора да ги исполни.

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ги повика Белград и Приштина на компромис, истакнувајќи дека само напредок во дијалогот ќе го овозможи нивното приближување кон Европската унија.

– Време е да се постигне компромис – рече таа на заедничката прес конференција по разговорот со косовскиот премиер Иса Мустафа во Берлин.

Вчерашната рунда преговори меѓу Белград и Приштина во која учествуваа српскиот и косовскикот премиер Александар Вучиќ и Иса Мустафа, со посредништво на високата претставничка на ЕУ, Федерика Могерини, во Брисел заврши без договор.

Таа додаде дека нивното натамошно приближување кон Унијата зависи од напредокот во дијалогот меѓу Белград и Приштина.

– Само доколку тука постои напредок, ќе постои напредок и во врска со нивното приближување кон Европската унија – порача германската канцеларка.

Како што пренесува приштинскиот весник „Коха Диторе“, Меркел на Мустафа му го повторила ставот на Берлин дека не постои никаква шанса на жителите на Косово да им се одобруваат барањата за азил, а косовскиот премиер, како што се наведува, кажал дека на средбата станало збор за „билатералните односи меѓу двете држави, ситуацијата на Косово и односите со ЕУ“.

-Разговаравме за суштински прашања кои ги окупираат Косово и ЕУ, за прашањата на развојот, европските интеграции и борбата против организираниот криминал и корупција, како еден од критериумите кои треба да се исполнат за либерализација на визниот режим – рече Мустафа.

„Коха Диторе“ наведува дека германската канцеларка на Мустафа му предочила дека продолжувањето на дијалогот, неопходниот компромис и формирањето на специјален суд за злосторствата кои ги стоприла ОВК се барањата кои Косово мора да ги исполни.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.